Asekol_cervene_k_965x100px__04

ZMĚNA STŘÍDAVÉ PÉČE?

Autor: odpověď - JUDr. Romana Lužná, PhDr. Ilona Špaňhelová

DOTAZ Z PORADNY - Rozvedla jsem se s manželem. Máme dvě děti (letos budou mít 6 a 9 let) a soud nám je svěřil do střídavé týdenní péče.
Ze začátku to děti snášely dobře. Před nedávnem mě ale starší syn začal prosit, ať zajdeme za tou paní, že by chtěl být jen se mnou a u tatínka občas. 
Příjde mi smutný a když má jít k otci tak pláče, že chce být se mnou a nechce tam jít.
Nevím jak jednat. Myslím si, že jejich otec by se nám potom mstil, že se tak rozhodly. A je vůbec možnost dostat je oba do úplné péče? 

Zmena_stridava_pece_normal


Změna péče o děti tak, aby nebyly ve střídavé, ale ve Vaší výlučné péči, možná je, pokud však není dohoda rodičů, může být soudní řízení náročné.
Návrhu na změnu pouze na základě toho, že Vám děti řeknou, že chtějí být u Vás, soud s velkou pravděpodobností nevyhoví. Zákon hovoří o tom, že musí dojít k významné změně poměrů a pro soudní řízení je nutné tuto změnu doložit. To je pochopitelně v takto citlivých případech složité.
Starší syn se již blíží věku, kdy soud bere jako jednu z významných okolností vyjádření dítěte, u kterého z rodičů chce být. Není to však jediná okolnost, na základě které by soud rozhodl a už vůbec ne u takto malého dítěte. Je tedy potřebné zjistit proč nechce k otci chodit a zda je toto své přání schopen říct nejen Vám, ale i před sociální pracovnicí, event. u soudu. V této chvíli proto doporučuji zkonzultovat situaci s psychologem a zjistit, zda je pro děti lepší věnovat se tomu, aby pro ně byla střídavá péče přínosná a mohly být u obou rodičů, nebo zda je pro děti vhodnější, aby byly ve Vaší péči. Vyjádření psychologa může být i jedním z důkazů pro podání návrhu na změnu výchovy.

JUDr. Romana Lužná,
advokátka


Je moc důležité zajistit dětem jistotu, bezpečí a láskyplnou náruč. Čili navrhuji, abyste si především syna (o kterém píšete, že by chtěl změnu) vzala ve chvíli klidu k sobě a zeptala se ho, co všechno si prožívá. Co má na srdci, jak mu můžete pomoct. Je důležité rozluštit, v čem tato změna v prožívání tkví.
Pro dobrý předpoklad střídavé péče je z mého pohledu vždy důležité, aby dítě vnímalo, že se rodiče dokážou domluvit, že dokážou komunikovat o dítěti, o jeho životě, o jeho zážitcích, starostech. Čili, že se změnilo jejich manželství, jejich vzájemný život, ale o životě dítěte se spolu dokážou bavit, život dítěte oba zajímá.
Pokud totiž dítě vnímá ještě těžkost mezi rodiči, v jejich rodičovských kompetencích nebo pokud vnímá, že se jeden rodič vyjadřuje negativně ve vztahu k druhému, má častokrát výčitky, obviňuje sebe a nechce být dál ve střídavé péči.

Také únava některých dětí (při střídání se) je velká.

Doporučuji:

  • sedněte si se synem a vše si spolu vypovídejte, jaké má starosti, z čeho je smutný
  • zkuste mluvit oba rodiče spolu - jak vnímáte děti, jak jim můžete pomoct
  • běžte za odborníkem, dětským psychologem, který vám může pomoct víc se v situaci zorientovat a může děti po určitou dobu provázet životem 

 

Důležité je, abyste nenechali situaci jen tak, aby děti u vás vnímaly oporu a pomoc.

PhDr. Ilona Špaňhelová, psycholožka a psychoterapeutka

Zdroj:

www.azrodina.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Aperio_linka_pro_mamy_a_taty

POTŘEBUJE VAŠE DÍTĚ NEBO (SKORO) DOSPĚLÁK (10 - 26 LET) TROCHU NAKOPNOUT?

Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.

Dětské hodinky s GPS zajistí neustálý rodičovský dohled

Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?

JUDr. ROMANA LUŽNÁ - ADVOKÁTKA

Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).

CHYTRÝ TELEFON PRO CHYTRÉ DĚTI. JAK VYBRAT MOBIL PRO DÍTĚ NEJEN ZA VYSVĚDČENÍ?

Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.

Kde dělají zájemci o půjčky chybu? To vám vysvětlí Petr z portálu Bezvamoney.cz

Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.

Předsevzetí pro nový rok? Pojďme jíst zdravě, pojďme jíst BIO!

„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.

Jak zvládnout náročnou péči o seniora?

Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.

SPÁNEK TEENAGERŮ

Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.

Padání vlasů a vlivy, které ho mohou způsobit

Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?

STAN PRO DOVOLENOU S DÍTĚTEM? COLEMAN® Blackout Bedroom®

Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.

VÍTE, CO MŮŽETE UDĚLAT PRO BEZPEČÍ DĚTÍ NA INTERNETU?

Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.

JAKÁ JE ZDRAVÁ ŽIDLE PRO ŠKOLÁKA?

Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava

JAK UPÉCT MAKRONKY?

Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359