Kaloba_baner_965x100

Zkušenosti z pomoci rodinám dětí s postižením z Ukrajiny

Autor: Jitka Barlová

Postřehy z praxe, které Vám i rodinám s dětmi mohou pomoct.

Essential-oils-gc5789d629_640_normal

Foto od mohamed Hassan z Pixabay

Mezi uprchlíky k nám dorazily i rodiny dětí s postižením. Jestli je úprk z vlasti kritickým životním zážitkem, je úprk před bombardováním s dítětem s postižením v náručí scénou z dystopistického románu.

Některé rodiny přijely s dětmi s autismem na začátku války, protože vyhodnotily, že pobyt v krytu se spoustou lidí, omezeným pohybem a hlukem padajících bomb jejich dítě uvede do jednoho dlouhodobého stavu děsu a takzvaného meltdownu.

Jiné rodiny opustily Ukrajinu až v době, kdy jim v rozstříleném městě docházely léky a nebyla dostupná zdravotní péče pro jejich vážně nemocné dítě. Hrozilo, že dítě zemře nedostatkem péče nebo výbuchem bomby. Cesta z pekla ven tak byla hrozivým výběrem mezi nevyhnutelným a rizikovým. Nikdo z rodičů nechce stát před takovou volbou.
V Čechách se ocitli po různých útrapách a často bez jakýchkoli prostředků.

 

 • I pro osoby s dobrým vzděláním je hodně těžké zorientovat se v možnostech českého zdravotnictví či sociální pomoci.
 • Nestačí předat letáček s telefonním číslem, kde se jim dostane pomoci.
 • Potřebují „průvodce". Někoho, kdo je doprovodí, zavolá, někoho, kdo ví, kam se obrátit o pomoc.
 • Zdravotnictví na Ukrajině funguje jinak. Například neexistuje dělení léků na předpis a volně prodejných léků. Rodiny se tak diví, že některé své léky tady volně nekoupí. Termíny u specialistů jsou ale otázkou týdnů či měsíců, což je často problém. Akutní věci lze řešit na zdravotnických UA pointech. Ale některé léky, třeba antiepileptika, předepíše neurolog až když dítě pozná a provede vyšetření. Také se někdy těžko hledají ekvivalenty k ukrajinským medikacím.
 • Uprchlíci mají za sebou mnoho traumat, nejistot a hrůz. V tento moment nezvládají psychickou zátěž v podobě jakýchkoli změn. Přestože česká medicína nabízí mnohdy komfortnější, modernější nebo prostě jen trochu jiné řešení obtíží, naráží to na obrovskou nedůvěru. Rodiče nejsou nevděční, jen prostě už další „změnu" nezvládají. Výměna tracheji za jednodušší, změna velikosti kanyly nebo jen jiného laxativa je prostě náročná situace. Stejně tak třeba diabetická pumpa.
 • Neměňte rodinám nic, co není nezbytné a vyžádané. Zajištění všech pomůcek, tak jak jsou zvyklé české rodiny dětí s postižením...pohodlného rehabilitačního kočárku, polohovací židličky na krmení, lehátka do vany na koupel...To vše počká. Neděste se prvotního odmítání ukrajinskou rodinou.
 • Autosedačky! Ne všude na Ukrajině jsou zvykem. Oboustranný kulturní šok nad „nutností" dětské autosedačky.
 • Bezplatné léky a léky na předpis, stejně jako dětské plínky zdarma v lékárně (pro děti s postižením nad 3 roky) musíte dobře vysvětlit.
 • Některé (speciální) školy na Ukrajině stále ještě dokážou poskytovat vzdělávání online (s přerušením při bombardování). Klobouk dolů učitelům. Pro výuku je dobré k českým notebookům pořídit klávesnici s cyrilicí.
 • Na Ukrajině děti s postižením pobírají invalidní důchod. Dávku něco jako náš příspěvek na péči. Nárok jim většinou platí 2 roky. Komu bohužel končí uznané období v těchto dnech, o příspěvek přichází. Může to být citelná ztráta v rodinném rozpočtu.
 • Pokud je to možné, podpořte rodinu v získání lékařské dokumentace. Pokud ještě stojí dům a někdo může nafotit poslední lékařské zprávy a poslat rodině na mobil, velmi to usnadní orientaci českým lékařům.
 • Dokumentaci potřebují i děti s postižením při zařazení do českých speciálních škol. Podmínkou totiž je vyjádření Speciálně pedagogických center, nebo psychologických poraden. Ty vychází při diagnostice i z lékařských zpráv a udělených diagnóz.
 • Ukazuje se, že neexistuje jednotný ukrajinský systém označení aut tzv. „parkovacích kartiček". Nemají klasický znak „vozíčkáře" a přesto je pro rodiny dětí se závažným postižením auto často nezbytný prostředek. Pro parkování v zónách, kde rodina bydlí, se osvědčilo zajít na radnici či obecní úřad a dohodnout individuální podmínky. Vedení města pak informuje strážníky a policii, že vydalo povolení k parkování - lísteček s razítkem např.
 • Uprchlíci s vízy ochrany mají dle rozhodnutí vlády plný přístup k sociálním službám ČR. Síťujte, spolupracujete.
 • Nabízejte a ptejte se, ale nenaléhejte...můžete vytvářet větší stres.

 

Zdroj:

Na AZ RODINA.cz zveřejněno s laskavých svolením autorky 7.4.2022

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

Pokud_pomahame_druhym_nevypust_dusi_300
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359