Kaloba_baner_965x100

Roztroušené skleróza(RS) - omyl imunitního systému

Autor: Jana Hrabáková

RS je onemocněním centrální nervové soustavy. Příčina není zcela známa a dosud není dostupný lék, který by nemoc úplně vyléčil. Na druhé straně je v současné době k dispozici mnoho nových léků, které - pokud jsou podány včas - dokáží zmírnit jak akutní příznaky nemoci, tak její dlouhodobý průběh.

RS je chronické zánětlivé onemocnění mozku a míchy, které postihuje především mladé jedince, ženy dvakrát častěji, obvykle ve věku od dvaceti do čtyřiceti let. V naší zeměpisné šířce jde o jednu z nejčastějších příčin invalidity mladých nemocných mezi neurologickými pacienty.

 

Na vzniku choroby se podílí genetická dispozice, rasa (indoevropané), a také mnoho vnějších faktorů, k nimž pravděpodobně patří některé infekce, hormonální vlivy, dlouhodobý stres a nedostatek vitaminu D.

 

Jak se projevuje?

Onemocnění způsobuje nepřiměřená reakce imunitního systému vůči vlastní nervové tkáni(myelinovým obalům a nervovým vláknům) v mozku a v míše. Zánětlivá ložiska poškozují funkci nervového systému. Nové příznaky(ataky onemocnění) se projevují například mravenčením nebo necitlivostí v končetinách, poruchou rovnováhy nebo chůze, zhoršením zraku na jednom oku nebo dvojitým viděním. Zpočátku tyto potíže po několika týdnech částečně nebo úplně ustupují, po různě dlouhé době se mohou objevit znovu. Pokud se choroba neléčí, dojde postupně k trvalému poškození důležitých center nervového systému a tím k nárůstu invalidity.

 

Včasná diagnóza

Při výskytu uvedených obtíží provede neurolog klinické vyšetření. Mezi nejdůležitější pomocné vyšetřovací metody patří magnetická rezonance a vyšetření mozkomíšního moku. Pokud se diagnóza stanoví ihned na začátku onemocnění, kdy zánět ještě nezničil mnoho nervových vláken, jsou vyhlídky na dobrý průběh a co největší oddálení vzniku nových potíží ty nejlepší. Protizánětlivá léčba musí být zahájena co nejdříve, protože jejím cílem je předejít nevratným změnám v oblasti centrálního nervového systému.

 

Léčebné postupy

Velmi důležitá je dostatečná informovanost pacienta o možném průběhu choroby a léčebných možnostech a jeho spolupráce s lékařem. Potíže jsou výrazně variabilní a u každého pacienta jiné.

V léčbě akutního zhoršení choroby se standardně uplatňují vysoké dávky kortikosteroidů, hormonů kůry nadledvin. Při dlouhodobé léčbě se používají léky potlačující trvale imunitní odpověď. U lehčích forem bývají dostatečně účinné léky podávané v tabletách(azathioprin, kortikosteroidy). U pacientů v počátečním stadiu choroby, kde je zároveň zřejmá vysoká aktivita choroby, je vhodné podání interferonů beta nebo glatirameracetátu. V České republice je tato nákladná léčba dostupná nemocným od roku 1996 .

 

Roztroušená skleróza a těhotenství

Ještě do nedávné doby bylo ženám s RS těhotenství

zakazováno z důvodu častých atak po porodu a následné invalidizace matky.

 

V současné době je známo, že těhotenství znamená stav imunotolerance, kdy imunitní systém matky musí tolerovat přítomnost plodu vybaveného znaky otce. Příznivý protizánětlivý efekt je způsoben těhotenskými hormony. Těhotenství má tedy na průběh choroby spíše příznivý vliv. Větší zátěží je období samotného porodu a šestinedělí. V této době lze podat účinnou léčbu, která může kladně ovlivnit další průběh choroby. Studie prokázaly, že ženy s RS a s vícečetnými graviditami mají ve srovnání s bezdětnými ženami s touto chorobou spíše příznivější průběh.

 

Těhotenství musí být bezpečné ve vztahu ke stadiu choroby. Nemoc by měla být stabilizována, bez ataky v posledním roce. Rovněž by měl být zajištěn příznivý nitroděložní vývoj plodu a pevné, stabilní rodinné zázemí po porodu. Těhotenství by mělo být u nemocných s RS plánované, nejčastěji pomocí hormonální antikoncepce. Je nutné včasné vysazení některých léků, které mohou nepříznivě ovlivnit vývoj plodu v děloze. Důležité je během těhotenství dodržovat správnou životosprávu včetně vyvážené stravy s dostatkem rostlinných produktů obsahujících nenasycené mastné kyseliny a vitaminy skupiny B, C, D a E. Tedy – rostlinné oleje, mořské ryby, libové maso, mléčné výrobky, zeleninu, luštěniny, ořechy a semínka, žádné kouření a žádný alkohol.

 

Porod by měl být vedený přirozenou cestou.

V prvém půl roce věku dítěte je nebezpečí vzplanutí choroby vyšší, protože dochází k poklesu příznivě působících těhotenských hormonů (progesteronu a estriolu) a vzestupu  nepříznivě působícího hormonu (prolaktinu). Prolaktin, který řídí tvorbu mateřského mléka, má zároveň prozánětlivý vliv. Proto je většinou po třech měsících doporučováno ukončit kojení a pokračovat v původní léčbě.

 

I když při vzniku onemocnění hrají roli genetické faktory, přímý přenos z matky na dítě je málo pravděpodobný. Dědí se genetické pozadí. Nemoc se pak může objevit za spolupůsobení dalších faktorů, kterými jsou zejména vliv vnějšího prostředí, dlouhodobý stres, některé infekce, říká MUDr. Eva Meluzínová, vedoucí MS centra při Neurologické klinice 2. LF UK a FN v Motole. Právě při tomto centru je od letošního roku uvedena do provozu laboratoř, kde bude možno zjistit účinnost výše uvedené nákladné léčby interferonem beta.

Zdroj:
časopis MIMINKO - www.casopis-miminko.cz

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

11499205
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359