Kaloba_baner_965x100

Dětská poradna - Cizí předměty v dětském těle

Autor: (dap)

Když se věci ocitnou tam, kde být nemají, bývá s tím velikánský problém. Někdy stačí docela nepatrný okamžik a korálek zapadne do ouška, kus pečiva dítě dusí a burský oříšek se nám z nosánku nedaří vyndat. Co v takových případech dělat?

Na prvním místě musí být prevence. Znamená to, že se budeme snažit, seč naše síly dovolí, hlídat miminko tak, aby se do výše popsané situace nedostalo. Nebudeme mu dávat na hraní drobné předměty, které by při jeho objevitelských pokusech opravdu mohly skončit v kterémkoliv tělním otvoru. Dětem do tří let  nabízíme hračky  větší velikosti, u nichž nebezpečí  podobného typu nehrozí.  Pokud však máme v rodině ještě  starší sourozence, může se stát, že ve snaze pomoci nám, začnou svého maličkého bratříčka krmit. Stačí kousek syrové zeleniny, arašídy, hroznové víno, rozinky,  lentilky či jiné tvrdé sladkosti a  naše miminko, které neumí ještě  důkladně žvýkat a polykat, se může začít dusit. Batole se přidusí i obyčejným rohlíkem, pokud je necháte  žvýkat pečivo při hře a dostatečně  na ně nedohlížíte.

Bohužel se jedná o velmi častou  příhodu.  První pomoc  v takovém případě představuje nejprve zprůchodnění dýchacích cest. Okamžitě  vyndejte z úst zbytek  potravy,  zvratků, případně  polykaných předmětů. Jakmile budou ústa  prázdná,  položte si kojence na ruku hlavičkou dolu a  několikrát ho udeřte mezi lopatky několika prsty.  Podívejte se do dětských úst, zda se podařilo  sousto či předmět  vypudit. Starší batole vyzvěte, aby  kašlalo a  rovněž je udeřte do zad mezi lopatky.  Pokud se kojenec stále dusí,  obraťte jej na záda. Položte mu dva prsty na hrudní kost a pětkrát rychle zatlačte. Poté znovu zkontrolujte ústa. Pokud se stále dusí i starší batole, pak si stoupněte za dítě a jednu ruku mu položte na hrudní kost a druhou přes ní. Pětkrát silně stiskněte a zkontrolujte ústa. Pokud se vám  po několikerém opakování nepodaří  situaci zvládnout, zavolejte lékaře. Do příjezdu  sanitky pokračujte  v započatých pokusech  první pomoci. Pokud dítě upadne do bezvědomí a nedýchá, proveďte pět vdechů umělého dýchání.

Umělé dýchání u kojenců:

1.      Zkontrolujeme, zda jsou uvolněny dýchací cesty, jestli  je hlavička mírně zakloněna a čelist předsunuta.

2.      Nadechneme se a sevřeme svými rty ústa i nos kojence.

3.      Vdechujeme vzduch pomalu,  během1- 1,5 vteřiny současně do nosu i úst dítěte. Sledujeme přitom zvedání hrudníku.

4.      Hlavičku udržujeme  mírně zakloněnou s předsunutou čelistí a svá ústa oddálená. Sledujeme, zda hrudník opět klesá.

5.      Celý cyklus opakujeme  pětkrát, abychom dosáhli nejméně dvou účinných umělých vdechů, kdy se hrudník zvedá a klesá jako při dostatečném spontánním dýchání.

6.      Pokud nejsou umělé vdechy dostatečně účinné, může být příčinou neprůchodnost dýchacích cest.

 

Umělé dýchání u staršího batolete:

1.      Hlavu má dítě v záklonu a dolní čelist mírně předsunutou.

2.      Palcem a ukazovákem ruky, kterou máme položenou na čele dítěte, mu stiskneme nos.

3.      Lehce otevřeme ústa, čelist necháme předsunutou. Nadechneme se a přiložíme rty těsně na ústa dítěte. Pozvolna vdechujeme vzduch ze svých úst do plic dítěte, během 1- 1,5 vteřiny a pozorujeme, zda se přitom dítěti zvedá hrudník.

4.      Udržujeme hlavičku mírně zakloněnou s předsunutou čelistí, a svá ústa oddálena. Sledujeme, zda hrudník opět klesá.

5.      Celý cyklus opakujeme pětkrát, abychom dosáhli nejméně dvou účinných umělých vdechů, kdy se hrudník zvedá a klesá jako při dostatečném spontánním dýchání.

6.      Pokud nejsou umělé vdechy dostatečně účinné, může být příčinou neprůchodnost dýchacích cest.

 

První pomoc opakujeme do příjezdu lékařské záchranné služby. Pokud dítě začne dýchat, uložíme jej do stabilizované polohy, což je poloha na boku, aby tekutina z úst mohla volně vytékat. Dolní končetiny jsou pokrčeny v kolenou, vrchní ruka hřbetem pod ústy, hlava v záklonu. Dýchací cesty musí být při této poloze pro zachránce dobře dostupné a snadno kontrolovatelné.

Většinou se  však dokážeme se vzniklou situací vyrovnat  při prvním pokusu o uvolnění dýchacích cest. I při tomto úspěchu je dobré ještě dalších deset minut sledovat, zda děťátko správně dýchá.

 

Zdánlivě jednodušší situaci než dušení dítěte představuje spolknutí cizího tělesa. Bývá to obyčejně korálek, knoflíček, někteří »šikulové« dokážou spolknout i drobnou minci. Pokud se  nejedná o  předmět s ostrými hranami, dá se předpokládat, že  vyjde přirozenou cestou. Pokud se však chcete ujistit, jak se předmět v těle vašeho  batolete chová, zajděte k lékaři a ten zváží další postup. Mnohem kurióznější bývají  situace, kdy si drobný předmět  strčí drobeček do nosní dírky nebo do uší. I když byste měli chuť začít předmět z tělního otvoru vytahovat, nedělejte to. Podařilo by se vám zasunout  věc ještě hlouběji do dutiny a stejně byste museli s děckem vyhledat lékaře. Má-li batole předmět zasunutý v nose, sledujte jeho dýchání a nabádejte děcko, aby dýchalo pomalu ústy a odvezte je do nejbližšího zdravotnického zařízení. Totéž udělejte v případě, že  se drobný předmět ocitl v uchu. Lékaři mají mnohem dokonalejší instrumenty než  maminka,  a dobře vědí, jak postupovat, aby se předmět snáze vyndal.

 

Pokud se vašemu miláčkovi podařilo zasunout si nějaký drobný předmět do své tělní dutiny, nekárejte ho za to.  Nedokáže si uvědomit důsledek svého konání a navíc to udělal určitě jen proto, že chtěl  drobný předmět řádně prozkoumat. Pro vás by však z toho mělo vyplynout zásadní ponaučení: děcku do tří let nedáváme na hraní žádné drobné věci, která by se  v nestřeženém okamžiku mohly  ocitnout v kteréhokoliv jeho  tělním otvoru.

Zdroj:
časopis MIMINKO - www.casopis-miminko.cz

Banner250minimal
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

PRŮZKUM JAK FUNGUJE VÁŠ LÉKAŘ V DOBĚ KORONAVIRU

Prosíme, pomozte zmapovat, jak ordinují lékaři v ČR, co se děje s dlouho naplánovanými vyšetřeními či operacemi a jak je vůbec zjišťována běžná lékařská péče.

Užijte si klidný podzim, poradíme jak

Podzim není na první pohled příliš lákavé období. Ubývá denního světla, nepotěší ani klesající teploty a častější déšť. Navíc nám po letním, leckdy volnějším, režimu přibývá povinností v práci a starostí doma, třeba se školou povinnými dětmi. Nezapomeňte však, že podzim je zároveň krásný čas, kdy nás ven lákají nádherně zbarvené listy a zpět nás vábí teplo domova. Přinášíme proto pár tipů, jak si ho užít v klidu.

Chřipkové období aneb Jak probudíme náš imunitní systém?

Dobře fungující imunitní systém je základem celkově vyváženého stavu a naší výkonnosti. Vždyť stále více lidí trpí až neobvykle často nachlazením, a to nejen v typických dobách vyššího výskytu nachlazení během zimy. Mnozí z nás se prokýchávají a prostonávají od jedné infekce k další.

MÁTE ZDRAVOTNÍ PROBLÉMY A NEVÍTE SI RADY?

Jako řešení se nabízí diagnostika vašeho zdravotního stavu, nalezení příčiny a tomu odpovídající léčba, která příčinu odstraní. Původní česká společnost Energy takto úspěšně pomáhá lidem již přes 20 let…

VINCENTKA A ŠTÍTNÁ ŽLÁZA

S žertovnou nadsázkou se říká, že Vincentka obsahuje téměř celou Mendělejevovu periodickou tabulku prvků. Je to velmi silně mineralizovaná, jodová uhličitá minerální voda z přírodního léčivého zdroje, hydrogenuhličitan-chlorido-sodného typu, se zvýšeným obsahem fluoridů a kyseliny borité, studená, hypotonická. Obsahuje ionty sodíku, draslíku, vápníku, lithia, hořčíku, fluoru, chloru, jódu a železa.

ASEKOL naděloval smysluplně

Každý rok je to stejné. Přijdou Vánoce a všichni si lámou hlavu s dárky. Ať už se jedná o běžné smrtelníky, kteří nevědí, co dát dědečkovi a babičce, nebo nadzvukové supermany firemního marketingu, kteří svádí stále stejný boj a rozhodují se mezi „mazáním“, tedy ověřenou lahví alkoholu, nebo něčím novým, na co jejich klienti nemusí být zvyklí. Ať už se jedná o rodinný kruh nebo velkou korporaci s několika stovkami klientů, boj je to vždy lítý. A alkohol většinou vyhrává.

Život s dítětem na vozíčku

Ačkoli se to nemusí zdát spravedlivé, najde se i malé dítě, které je od narození nebo zásahem osudu upoutáno na invalidní vozík. To ale neznamená, že by muselo vést chudší život než ostatní děti.

Ať jsou i Vaše děti zdravé … Kolostrum pomáhá dětem v období nemocí

Mnohé rodiče jistě zarazí zvýšená nemocnost u dětí, které začnou navštěvovat mateřskou školku nebo školu. Existuje mnoho teorií proč tomu tak je.

JAK NA PROBLÉM S ÚNIKEM MOČI?

INKONTINENCE – INTIMNÍ ZÁLEŽITOST, O KTERÉ SE NEMLUVÍ. JAK JI ZABRÁNIT?

HLEDÁTE NĚCO PŘÍRODNÍHO NA PODPORU IMUNITY? ZKUSTE VČELKU!

Léto skončilo, slunečných dnů ubývá a podzim se už hlásí na scéně. Začíná tak období, které zkouší obranyschopnost naši i našich dětí...

KTERÝ TLAKOMĚR JE SPOLEHLIVÝ A JAK SPRÁVNĚ MĚŘIT TLAK?

Zvýšený krevní tlak je nemoc uspěchané doby, která potichu zabíjí. Vysoký krevní tlak je totiž jednou z nejčastějších příčin úmrtí a invalidity. Příznaky však bývají po dlouhou dobu nerozpoznatelné, neboť většina pacientů trpících hypertenzí se cítí zdráva. Závratě, bolesti hlavy, hučení v uších a další symptomy se vyskytují spíše výjimečně. Jediným spolehlivým řešením je pravidelná kontrola tlaku v ordinaci lékaře nebo přímo doma za pomoci profesionálního tlakoměru. Pouze včasná diagnóza a správná léčba poskytují účinnou ochranu před následky hrozivými pro krevní oběh a srdce.

Jak nastartovat zažívání?

Ve všedních dnech se dokážeme v jídle chovat umírněně – pak ale přijdou volné dny a s nimi jakoby se v naší hlavě něco přeprogramovalo. Smažené pokrmy, chlebíčky a do toho sladkosti a návštěvy, kde s jídlem a většinou i alkoholem vesele pokračujeme. Náš žaludek dostává pořádně na frak.

Žaludeční nevolnost? Novinka se zázvorem uleví i těhotným a dětem

Žaludeční nevolnost patří k nejčastějším zdravotním potížím dospělých i dětí, ovšem její příčiny mohou být různé. Jednak způsobené vlastní vinou, pokud se přejíte nebo na oslavě vypijete o skleničku víc, než je zdrávo. Především dětem pak bývá od žaludku zle při cestování a zcela samostatnou kapitolou je těhotenská nevolnost, která trápí až tři čtvrtiny gravidních žen. Přirozeným pomocníkem pro léčbu takových žaludečních obtíží často doprovázených nechutenstvím bývají byliny, zejména osvědčený zázvor. Nyní je v lékárnách nově k dostání zázvorový extrakt v tabletách Antimetil.

MLÉČNÁ KRUSTA (TZV. SEBOROICKÁ DERMATITIDA)

Problém mnoha kojenců a tím pádem i maminek. Miminku se vytvoří na hlavičce tuhé nažloutlé šupinky, někdy se mohou objevovat i v oblasti obočí. Co s tím?

KTERÝ TEPLOMĚR JE DOBRÝ? CEMIO METRIC 308 SMART. ŽÁDNÉ SKLEPÁVÁNÍ, STŘEPY ANI BUZENÍ NEMOCNÉHO DÍTĚTE. NAVÍC HO VYUŽIJETE I JINAK!

Kvalitní teploměr patří k základnímu vybavení každé domácí lékárničky. Bez teploměru se neobjedete doma ani na cestách, zvlášť pokud máte malé děti. Jenže jaký teploměr vybrat, aby byl opravdu spolehlivý a jen tak se nerozbil? S obyčejnými digitálními bývá potíž v přesnosti, do skleněného zase stačí malinko klepnout a pohroma je na světě. Ty nové sice už neobsahují rtuť, takže nemusíte honit jedovaté kuličky po podlaze, nicméně střepům se stejně nevyhnete. Navíc sklepat je na původní nízkou hodnotu často vyžaduje nadlidský výkon...Naštěstí existuje řešení, které vás všech výše uvedených problémů zbaví a ještě získáte několik bonusů navíc. Teploměr Cemio Metric 308 SMART.

CRP testy si našly cestu i do domácích lékárniček

Určitě to taky znáte. Ráno se probudíte s ucpaným nosem, bolavou hlavou a v krku tak trochu škrábe. To nic není, uvařím si čaj a vyrazím do kanceláře. Ale co když se mi rozjíždí třeba angína, to asi v kanceláři pochvalu nedostanu. Mám tedy jet k doktorovi? A zabít půlden v čekárně plné nemocných lidí, aby to stejně skončilo u toho čaje a paralenu? Kdyby tak existoval způsob, jak dilema mezi „rýmičkou“ a skutečnou nemocí rozhodnout rychle a v pohodlí domova. Pozor, už existuje! Jmenuje se CRP test.

DEJTE SE PO ANTIBIOTIKÁCH RYCHLE DO KUPY

Chladnější měsíce roku jsou rájem pro spotřebu antibiotik. Ta nás sice snadno vyléčí z angín i dalších neduhů, nicméně po sobě zanechají v našem těle tak trochu spoušť. Ničí totiž i prospěšné bakterie: probiotika, která se nachází ve střevech.

KVALITNÍ POLŠTÁŘ PRO ZDRAVÉ SPANÍ

Životní styl většiny z nás není zrovna ideální. Trávíme spoustu času u počítače, nezřídka v poloze, která naší páteři dvakrát neprospívá. Na pravidelný pohyb nám většinou chybí čas. Ordinace rehabilitačních lékařů a fyzioterapeutů pak praskají ve švech, protože nezdravý životní styl si vybírá svou daň v podobě různých potíží, způsobených nesprávně přetěžovanou páteří. Krční páteři přitom uděláme velmi dobrou službu kvalitním ortopedickým polštářem, který by měl být nedílnou součástí ložního vybavení každého z nás. Můžeme tak svému tělu prospět, i když právě spíme.

11499205
Noc vydala svůj plod, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359