Asekol_cervene_k_965x100px__04

Děti neznají zimní spánek ani jarní únavu

Autor: Hana Doležalová

Přemýšlíte, jak zabavit děti od března do května? Máte pocit, že zejména v době od dvou do čtyř odpoledne to s kloudnou zábavou občas drhne? Nechejte se inspirovat následujícím článkem!

Děti_neznají_únavu_normal

Zbavte se předsudků
Myslím, že právě od časopisu Aperio byste vůbec nečekala doporučení číslo jedna: Posaďte děti občas k televizi. Ba věřím, že by se mi teď snadno mohlo stát, že po takové radě  můj článek ani nedočtete, ale přesto: Musím se vám svěřit, že moje děti přede mnou (a obráceně) už několikrát zachránila docela prostá „zábava“, která sice nikomu nic nerozšířila (natož obzory), ani neprohloubila, ale pomohla nám překlepat mnohá z těch blbých odpolední, kdy venku pršelo, já byla nevyspalá, bolela mě hlava, nic mě nenapadalo a moje záchrana a spása, můj muž, ne a ne dorazit domů z práce. V takových případech se mně (a dalším špatným matkám) výborně osvědčil tento krizový scénář:


1.     Napusťte dětem vanu (nebo kyblíček Tummy Tubs), a to třeba v pravé poledne. Hrátky s vodou si obykle stojí na žebříčku popularity hodně vysoko, výhodou je zejména relativní levnost a dostupnost této zábavy. Děti jsou lokalizovány na malém prostoru, což se vyplatí zejména v případě, že nemůžete nebo nechcete moc běhat.


2.     Nasedněte zkrátka s dětmi bez velkého přemýšlení do prvního autobusu (metra, tramvaje) a dojeďte na konečnou a zase zpátky. S úspěchem použitelné pětkrát do týdne zejména v rodinách, které vychovávají budoucí strojvůdce, řidiče a nádražáky.


3.     Zkuste dítě svěřit alespoň na chvíli jiné milující osobě. Pokud jsou sousedky, babičky i kamarádky v nedohlednu, budete muset vystačit s tetami v hracím koutku nebo s vaší placenou slečnou na hlídání. Věřte, že i pouhá hodinka strávená v kavárně bez zvukových efektů někdy člověka dokáže postavit na nohy.


4.     Zorganizujte společnou návštěvu místní cukrárny. Pokud jinak striktně dbáte na dodržování zásad zdravé výživy, budete možná mile překvapena.Deštivá varianta


5.     Víte, že v místní knihovně pravděpodobně půjčují i různá leporela a knížky pro nejmenší? Když budete mít štěstí, získáte - než si děti vyberou - pár minut jenom pro sebe. Rozhlédněte se, nemají-li tu nějaké novinky i pro vás.


6.     Z vytrvalého deště můžete udělat přednost, když si pořídíte pořádné gumáky a pláštěnku. A co si takhle nezajímavý jednobarevný deštník pomalovat podle vlastního vkusu? Vhodné barvy, které se ve vodě jen tak nerozpustí, vám prodají ve výtvarných potřebách.


7.     Domácí kancelář je „in“. Co takhle půjčit dětem starý psací stroj, kopíráky, pauzáky, prošlé kalendáře, razítka, děrovačku, lepidlo a spoustu dalších báječných věcí, které vám pak ve vaší „firmě“ budou chybět?


8.      Pokud vaše pidiautobusy ještě nemají čísla a jezdí si po koberci v obýváku jen tak podle plotu, je nejvyšší čas vyznačit na plachtě z balícího papíru jednotlivé trasy a silnice mapující okolí vašeho domu. Z tvrdého kartónu můžete vyrobit i domky, zastávky nebo místní obchod s potravinami....Zahrada, balkón, parapet a spol.  


9.     Dovolte dětem, aby si osadily pěknou zavařovačku. Dospodu nasypte škeble nebo kamínky, na ně dejte tenkou vrstvu dřevěného uhlí, potom přidejte zeminu smíchanou s pískem a do ní zasaďte vhodné rostlinky (poradí vám v květinářství). Zašroubujte a pravidelně roste vodou.


10.     Za okna patří muškáty! Možná, že nevíte, že muškát je v Itálii považován za symbol Vánoc. Esenciální olej z pelargónie prý skvěle působí proti špatným náladám a stimulující účinek mají určitě i zářivé barvy. Kupte si zjara semínka, použijte k tomuto účelu speciálně připravený substrát a zasejte je do minipařeniště, postavte na okno a společně s dětmi pravidelně zalévejte.


11.     Dovolte dětem, aby na přechodnou dobu chovaly ve velké zavařovačce šneky. Pozorování a starost o ně zabere spoustu času! Dbejte o to, aby výzkumníci svoje hosty netýrali. Zajímá-li je příroda do všech detailů, vybavte je zavčas lupou a mikroskopem.


12.     Jakmile se oteplí, svěřte dětem večerní kropení zahrady. Velmi oblíbené je také „natírání“ dlaždic a chodníku vodou, která za teplejšího počasí rychle schne, a „nátěr“ mizí.


13.     Zkuste si, jak se maluje křídami na vlhký chodník. Připravte se ale na to, že se spotřeba materiálu zvýší stejně radikálně jako umělecký dojem.


14.      Vydejte se do kozoologické zahrady. Pokuste se ve vašemm okolí najít  farmu, kde chovají nějaká zvířátka, nejlépe kozy. Děti pro ně mohou schovávat starý chleba a housky nebo trhat pampelišky. Vaši noví přátelé vám také budou celé jaro a léto pomáhat recyklovat váš rychle rostoucí trávník. Krmení je oblíbená zábava a pokud se jedná o kozy, bývají bezedné.


15.      Jakmile oschnou meze, vypravte se na piknik. Spoustu zábavy si užijete už  při pouhých přípravách, protože každý ví, že povedený piknik dělá hlavně dobré jídlo.   

      Nezapomeňte si tedy do plastikových krabiček s víkem s sebou připravit očištěnou a na hranolky nakrájenou zeleninu, různé druhy malých sýrů ( doporučujeme například sadu mini Tartar), ovoce, sušenky a hlavně bohatě obložené bagety. S přípravou jídla (včetně pečení koláče) vám budou rády pomáhat i ty nejmenší děti. Potom už stačí jen najít slunné místo s vyhlídkou...

Hana Doležalová 

Zdroj:
časopis APERIO, 1/2005 - www.aperio.cz

Banner_az_rodina_250
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250

Hudební festival Hrady CZ se představí na hradě Švihov s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Divokej Bill

Na hradní tour dále vystoupí Tomáš Klus, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Hudební festival Hrady CZ se představí na hradě Kunětická hora s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Visacím zámkem

Na hradní tour dále vystoupí Tomáš Klus, Divokej Bill, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Hudební festival Hrady CZ startuje tento pátek a sobotu na Točníku s kapelami Rybičky 48, Chinaski či Tomášem Klusem

Na hradní tour dále vystoupí Divokej Bill, Mirai, Mig 21 či Anna K. a další kapely a interpreti

Putovní festival Hrady CZ je zpět v plné síle a oznamuje kompletní program pro osm zastávek v čele s kapelami Rybičky 48 a Chinaski

dále vystoupí Divokej Bill, Mirai, Mig 21, Pokáč, Anna K. a další interpreti a kapely

BUSHMAN slaví 25 let: Pojďte ven s Lukášem Langmajerem!

8 výletů v průběhu května až června, nevšední krásy české krajiny a průvodce Lukáš Langmajer, který se pro toulky přírodou narodil. Existuje snad lepší způsob, jak by mohl BUSHMAN, tradiční značka volnočasového oblečení, oslavit své jubileum?

RÁDIO UKRAJINA

Český rozhlas spustil internetový stream rozhlasového vysílání Ukrajinského Rádia. Naleznete jej na audioportálu a v mobilní aplikaci mujRozhlas.cz. Dále je vysílání dostupné na digitálním rádiu DAB+ a v televizním vysílání DVB-T2. Český rozhlas také vydává podcast s názvem Novinky pro Ukrajince v Česku a další audio obsah.

NEVÍTE CO S DĚTMI O PRÁZDNINÁCH?

Příměstské tábory SPORTJOY a KIDSJOY Vám poskytnou jistotu.

Brumbrum, Miška! Holoubek z Midi Lidi složil hudbu k písničce pro film Mlsné medvědí příběhy

Ukázka s písničkou k Mlsným medvědím příběhům v kinech zde: https://vimeo.com/393396545

Letní příměstské tábory pro děti ve věku 3 - 15 let!

Hlavním cílem našich příměstských táborů je nalezení způsobu, jak dětem a mladistvým ukázat, že volný čas se dá strávit zábavně, kreativně a pohybem.

VÝBORNÁ ČESKÁ ROKENROLOVÁ KAPELA? CRAZY DOGS!

Pořádáte akci a hledáte hudbu, která osloví všechny generace? Kapela CRAZY DOGS hraje americkou klasiku 50.let.

HLEDÁTE ÚSPORNÉ AUTO NEBO POHODLNÉ KOLO? PŘEČTĚTE SI UŽITEČNÉ RADY, TÝKAJÍCÍ SE ALTERNATIVNÍ DOPRAVY

Zajímá vás, jak se můžete chovat ohleduplněji k životnímu prostředí? Vnímáte stále se zvyšující náklady na dopravu a pohonné hmoty? Existují alternativní možnosti dopravy, o kterých mnohdy lidé vědí žalostně málo. I proto vznikl praktický E.ON rádce, který vám poskytne odpovědi na nejčastější otázky, ať už se týkají elektromobilů, automobilů na plyn nebo elektrokol.

VŠICHNI KE STOLU!

Vegetariánská restaurace Etnosvět představuje novinku. Víkendový brunch "Tutti a Tavola" pro celou rodinu.

VARTA MINI POWERPACK - ZÁLOŽNÍ ENERGIE KDEKOLI

Možná tu situaci taky znáte. Jste na dovolené nebo jen delší dobu mimo domov a na mobilu vám zbývá pár procent baterie, že se bojíte už i zavolat, aby vám telefon neodešel. Tato situace se na místě řeší velmi špatně. Na druhou stranu jsou k dispozici mobilní zdroje energie, jako je např. Varta Mini Powerpack, které v takové situaci umožní dodat energii ještě na několik hovorů.

HRY DO VÍŘIVKY

Po nějaké době vás sezení ve vířivce může pochopitelně trochu nudit. Pobavte se díky hrám do vířivky. V tomto článku vám představíme hned tři. Jsou vhodné pro dospělé i pro děti, protože jsou bezpečné a snadno pochopitelné. Díky hrám si ve vířivce s přáteli užijete kromě odpočinku i mnoho zábavy.

DO PŘÍRODY S DĚTMI

Být s dětmi každý den doma by bylo k zbláznění. Vyrážet na výlety, kratší, na jeden den i několikadenní, je sice také náročné, ale stojí to za to. Kam vyrazit? Nemusíte jezdit pokaždé daleko, místní les, louka, rybník nebo park jsou pro děti dlouho zdrojem dalších a dalších objevů a budou se sem rády vracet. Jednou za čas můžete vymyslet i nějaký speciální cíl, kam se vydáte třeba vlakem. Výlety je potřeba dětem uzpůsobit, určitě je nebude bavit jen chodit z bodu A do bodu B, je dobré mít nějaký cíl, který bude pro děti dostatečně zajímavý, příp. se po cestě na určitých místech zastavit, postavit lesní domek, poráchat se ve studánce, apod.

ZABALIT NA DOVOLENOU S DĚTMI JE HRAČKA. NEVĚŘÍTE?

Horko. Chladno. Déšť. Vítr. Rodič, který balí na dovolenou, si v hlavě přehrává snad všechny stavy počasí, které by během volných dnů mohly nastat. Místo dvou kufrů potom těžko skládáme do auta několik tašek, vybaveni do každého nečasu. Přitom neexistuje špatné počasí, jen špatné oblečení.

TIP NA DÁREK PRO VELKÉ DĚTI

Máte doma teenagera nebo hledáte dárek pro dospělého, který si rád hraje? Vyberte si z široké nabídky na http://obchod.hryahlavolamy.cz/! Najdete tu hry a hlavolamy pro každou věkovou skupinu.

RODINNÉ FOTKY JAKO KRÁSNÁ DEKORACE NEBO ORIGINÁLNÍ DÁREK

Rádi fotíte a máte spoustu krásných úlovků, ale málokdy najdete čas se k fotkám vracet? Vyzdobte si nejhezčími momentkami byt nebo obdarujte krásnou dekorací vaše blízké. Kterou babičku by např. nepotěšilo mít svoje vnoučky denně na očích?

VENKU S DĚTMI ZA KAŽDÉHO POČASÍ

Jaro je tu a tak začínáme pořizovat dětem praktické oblečení vhodné jak na sport tak třeba na písek, do mokré trávy, na brouzdání kalužemi apod. Také při výběru oblečení do školky či školy se řídíme funkčností a kvalitou oblečení, které mohou děti nosit celoročně.

Dětské podzimní oblečení - déšť nemusí být překážkou

Déšť a mokro nemusí být překážkou, když víte, jak děti obléci. Poradíme vám, jak děti nachystat do podzimních plískanic. Pokud jsou děti dobře oblečené, mohou si hrát venku bez obav i na podzim a přitom zůstanou pěkně v suchu a v teple.

Vysloužilé elektrospotřebiče do popelnice nepatří

Třídíte doma odpad? Můžete k tazateli přistoupit blíže, se vztyčenou hlavou se mu podívat do očí a říct: Že váháš? Mnoho z vás si to může dovolit. Jak rychle se však poženete vstříc otázce: Co děláte s vysloužilými elektrospotřebiči?

Lekce_tance_a_baletu_banner_ukrajina_380
Ožívá motýl, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359
Asekol_cervene_k_468x60px__05