Uzdravení nelze uspěchat
Autor: PhDr. Eva Labusová
Onemocnění dítěte bývá pro zaměstnané rodiče velkým zásahem do každodenních plánů. Zvláště menší děti nelze nechat doma samotné, a když začnou naříkat, že je bolí v krku a mají ucpaný nos, situace je jasná: Sychravé dny dorazily a pracovní výkonnost rodičů ohrožují kromě vlastních nemocí také nemoci jejich dětí.
K nemocnému dítěti patří rodič
Občas to bývá dramatické. Na příští den máte naplánovanou důležitou poradu nebo služební cestu. S vaší účastí v práci počítají další lidé. Jenže váš potomek naříká, že ho bolí hlava, oči se mu lesknou a výška rtuti v teploměru nesmlouvavě hlásí: dítě potřebuje do postele. Mezi tím, co rozestýláte a vaříte lipový čaj, v hlavě už chystáte nouzový plán. Nakolik jste v práci postradatelní? Budete moci na některých úkolech zapracovat doma? A půjde jen o typickou nemoc z nachlazení, nebo hrozí vážnější komplikace?
Doléhá na vás rodičovská nenahraditelnost. Dítě prosí, ať neodcházíte. Ať ho vezmete za ruku. Ať mu přečtete pohádku. A dětští lékaři přikyvují: Blízkost důvěrné osoby a její čas jsou v podobných situacích důležitější než medikamenty.
Nemoc dítě změní. Bývá přecitlivělé a plačtivé. Z človíčka jinak už samostatného a sebevědomého se znovu stává zranitelné pískle, které se bojí samoty nebo tmy. Nejrůznější fantazie a obavy, které už bylo schopno držet v soukromí, vyplouvají na povrch. A jsou to opět rodiče, kteří nejlépe přijmou dočasnou regresi svého dítěte a jeho zjitřenou psychiku podrží svou spoluúčastí a pochopením.
Pokud pracovní záležitosti nejsou absolutně nezbytné, o nemocné dítě byste měli pečovat sami. Zaměstnavatel je povinen nepřítomnost rodiče dítěte mladšího než deset let v práci omluvit. (Přesné podmínky pro péči o nemocné dítě lze najít na http://www.mpsv.cz)
Péče o tělo
V ideálním případě dítě první dny nemoci z větší části prospí. Jde o žádoucí projev "zdravého stonání" - klid posiluje samoléčící schopnosti organismu. Horečku, pokud nepřesahuje 39 stupňů, vnímáme jako pozitivní proces - jde o obrannou reakci, která dosvědčuje, že imunitní systém spustil alarm.
Dítě nenutíme do jídla. Pouze dbáme na dostatečný příjem tekutin, které napomáhají odvodu škodlivin z těla. Vhodné jsou zejména bylinkové čaje s medem. Vyzkoušet můžeme i speciální cibulový odvar, který do čaje přimícháme a dochutíme bylinným (jitrocelovým, mateřídouškovým či trnkovým) sirupem.
Z pokrmů obvykle prospívá silný slepičí vývar, kterému se odedávna přezdívá "židovský penicilin". Kromě vývaru a knedlíčků či jemných nudlí by měl obsahovat také cibuli, brambory, mrkev, petržel, celerovou nať, pastiňák a tuřín, vše povařené pokud možno bez soli. Bylo vědecky prokázáno, že uvedené složky ve vzájemné kombinaci mají tlumivé a léčebné účinky. Vědci se domnívají, že důvodem je vyvážená kombinace vitamínů, tuku a tepla.
Dále podáváme lehké svačiny, jako např. dušené ovoce nebo čerstvé zeleninové šťávy. Pokud si dítě samo řekne, na co by mělo chuť, snažíme se mu vyjít vstříc. Vyhýbáme se jen mléčným výrobkům, které zahleňují...
Zbytek textu na:
http://www.evalabusova.cz/clanky/uzdravovani_nelze_urychlit.htm
Zdroj:
časopis APERIO, IV/2006 - www.aperio.cz