VÁNOČNÍ PŘÍBĚH O VODĚ

Autor: Lucie Suchochlebová Ryntová

Čekání na narození druhého miminka zdaleka nebylo bezstarostné. Penicilin kvůli podezření na boreliózu mi hned v prvních týdnech přilepil nálepku rizikového těhotenství. Když se borelióza nepotvrdila a žádala jsem o zrušení této „diagnózy“, bylo mi řečeno, že už to tak musí zůstat. V šestém měsíci jsem asi dva týdny žila s informací, že naše miminko má zřejmě Downův syndrom. Odmítla jsem odběr plodové vody a teprve pak se dozvěděla, že k výpočtu došlo chybným posunem desetinné čárky a všechno je vlastně v pořádku. Jako další varování mi bylo připomínáno předchozí nezdařené těhotenství.

Cítila jsem se zdravě a svému pocitu se rozhodla věřit. I přes četné nechápavé reakce jsem opět plánovala přirozený porod, a to dokonce ve vzdálené malé porodnici, a k tomu všemu do vody. Ne, nejsem žádný příznivec módních vln, prostě jsem věděla, že mně a mému dítěti může voda porod usnadnit i zpříjemnit.

Narodila jsem se ve vodním znamení Raka mamince, jejímž znamením je Vodnář. Voda pro mě znamená odpočinek a uklidnění. Když jsem unavená, často si dopřávám teplou, příjemnou lázeň ve vaně. V těhotenství jsem chodila plavat a zažila i plavání kojenců s prvorozenou dcerou. Věděla jsem, za jakých okolností můžu do vody rodit. Viděla jsem filmy, četla knížky a znala dost zahraničních zkušeností na to, aby mě nerozhodily komentáře lékařů, že tento „podivný alternativní výstřelek nemusí být vůbec bezpečný“. Věděla jsem, že pro miminko je přechod do vody šetrnější než přímo na vzduch. Vždyť plodová voda je jeho první přirozené prostředí. A dýchat začne až tehdy, když vynoří obličej nad hladinu.

K vodě mě přitahoval instinkt, touha po bezpečí a mírnění bolesti, ale také zkušenost z prvního porodu. Tehdy jsem si uvědomila, že mi pomáhá nejen dotek vody, ale i její zvuková kulisa. V závěru prvního porodu na stoličce jsem žádala porodní asistentku, aby nechala puštěnou sprchu.

Rozhodla jsem se rodit do vody v malé porodnici mimo Prahu.

Poslední dny mého těhotenství jakoby kopírovaly dobu adventní všude kolem. Zklidnění a očekávání. A nakonec i putování k místu zrození, stejně jako v Bibli. Tříletá dcera Eliška čekala na Ježíška i na sourozence, a to ještě netušila, jak blízce se ty posvátné okamžiky střetnou.

Přáli jsme si strávit Štědrý den doma. Naše nové děťátko jakoby to přání vyslyšelo. Za brzkého rána Božího Hodu vánočního se porod ohlásil pomalým odtékáním plodové vody. Žádné kontrakce, jen takový pocit začátku. Odvezli jsme dcerku k babičce, zabalili všechno potřebné do auta a po telefonické poradě s porodní asistentkou zamířili v poledne do nejbližší pražské porodni­ce ke kontrole před cestou. Hned po vstupu jsem nabyla pocitu, že můj porod tady musím odevzdat někomu jinému, kdo bude pískat celý zápas, a to už od chvíle, kdy jsou hráči ještě v šatně. Sestry byly navzdory svátečnímu dni odměřené a nepřipouštěly žádnou diskusi. Můj muž musel čekat na chodbě, zatímco mě lapily a rozhodly, že nepustí. Hned mi přidělily pokoj a při dotazu na odchod domů v den porodu mě zařadily mezi „problematické“. Něco se ve mně vzepřelo a namísto odeslání na pokoj jsem si nechala zavolat doktora. Asi díky mým strážným andělům sloužil právě milý lékař, který mě prohlédl a vyslechl moji představu o cestě do porodnice, kterou jsme si vybrali. Po zhodnocení situace v klidu řekl, ať jedeme, a dodal, že mě chápe. S sebou mi dal zprávu a nechal nás odejít. Sestry jen nepříčetně kroutily hlavami. Nepřipadala jsem si nijak nezodpovědně. Naopak mě jeho posvěcení i odchod z porodnice zklidnily. Prostřela jsem si na zadním sedadle auta spacák a vyjeli jsme do zasněžené krajiny.

Po příjezdu do malé porodnice jsem si připadala jako doma: poklid vánoční atmosféry, stromeček i Betlém, intimita prostředí, vlídnost těch, kteří nás přivítali. Sloužící pan primář mě připravil na to, že vzhledem k odtoku plodové vody budou muset porod další den vyvolat, pokud se nerozběhne sám. Kontrakce sílily, ale zatím jsem se neotvírala. Požádala jsem naše miminko, ať se zkusí vyvolat samo, že to tak pro nás bude lepší. V porodní místnosti s vanou právě rodila jiná maminka a nás ubytovali v jednom z rodinných pokojů. V podvečer začaly sílit kontrakce a já jsem za podpory mého muže začala v našem pokoji nerušeně rodit. Ve chvílích bolestivějších stahů jsem si klekla na posteli na čtyři a před sebe položila fotografii Elišky z doby, kdy byla na světě pár hodin. Pomáhal mi pohled na její fotku a vědomí, že bolest se přece dá zvládnout, když povede k narození takového miminka.

Dlouhý čas jsem trávila ve sprše, která byla přímo na pokoji. Můj muž Štěpán odněkud dokutálel obrovský míč, na kterém jsem ve sprše odpočívala. V jednu chvíli jsem si vzpomněla na bylinkový čaj, který má mírnit krvácení. Řebříček a kokošku pastuší tobolku jsme k porodu sbírali a sušili v létě na Šumavě. Štěpán čaj uvařil a nachystal do termosky, nálada v tom poklidném pokoji byla dobrá, i když porod už postupoval s bolestivými kontrakcemi. Pomáhalo mi zpívat a hučet. Zvukem a dechem mi šlo lépe zvládat tu bolest a taky ovládat nutkání tlačit, na které ještě nebyl čas.

Občas se na mě podívala porodní asistentka. Když zjistila, že porod se posouvá do závěrečné fáze, pozvala nás do porodní místnosti, která už byla volná. Opřela jsem se tam o žebřiny a pořád hlasitě hučela. Zjevně to nikomu nevadilo. Přišel pan doktor, zeptal se, jestli chci pustit hudbu a jestli chci na závěr porodu do vany. Malou místností s tlumeným světlem se nesly příjemné tóny, napouštěla se vana a já jsem věděla, že teď už to zvládneme. Za okny byla tma, jen osvícené vánoční stromky problesko­valy z okolních zahrad. Ztichla jsem a soustředila se na sílu potřebnou k vytlačení miminka ven. Voda byla příjemně teplá a já jsem v polosedě vnímala uvolnění. Silné kontrakce přicházely jako vlny v moři. Dívala jsem se na dřevěnou sošku, která visela  na zdi přede mnou. Vyřezal a věnoval ji prý jeden z tatínků, který tu byl u porodu. Věřila jsem, že je to Panna Marie, která mě teď ochraňuje. Napadlo mě, kolik žen asi rodí v tuhle chvíli někde na světě, a to byl další posilující moment - že tu dřinu nezdolávám sama.

Za mou hlavou seděla porodní asistentka, klidným hlasem mě povzbuzovala a občas i přes vodu poslechla ozvy miminka. Štěpán stál vedle vany, proti němu pan doktor. Oba ponořili do vody lokty, o které jsem se opírala nohama vždy při tlačení. Voda mi pomáhala k dosažení toho zvláštního stavu vědomí, kdy okolní svět byl odstřižen a bolest zmírňoval „stav beztíže“. Pomáhalo mi nejít proti té bolesti, nezatínat se a vydávat všechnu svou sílu k posouvání děťátka ven. I přes přítomnost dalších lidí jsem cítila klid a soukromí.

Mezi kontrakcemi jsem občas nabírala sil odpočinkem v jiné poloze. Opakovala jsem si, že miminko se snaží ještě mnohem víc než já, že je to pro něj první taková dřina v životě, takže to nesmím zdržovat a musím mu pomoci ven. Pak přišel moment, kdy někdo řekl - sáhněte si na hlavičku. Mezi nohama jsem nahmatala hlavičku s vlásky. To byl ohromný pocit, který mi dal posled­ní potřebnou sílu.

Vyplulo děťátko, někdo ho pomalu ke mně pozvedl a na mě koukaly velké oči:

"Tak tady mě máš."

"Ahoj, já jsem tvoje maminka."

Teprve za chvíli jsme zjistili, že máme holčičku. Ležela se mnou ve vaně, na mém těle, klidná a tichá. A mně se zdálo, jako by se k nám právě vrátila z nějaké daleké cesty. Štěpán přestřihl pupeční šňůru a já jsem pak do vody porodila i placentu. Bez léků, infuzí, nástřihu nebo natržení se odehrál porod takový, jaký jsem si přála. Vstala jsem z vany a za chvíli jsme všichni tři leželi ve velké posteli, v našem pokoji. Své malé holčičce jsme až v této chvíli vybrali jméno. Na Boží hod vánoční večer se nám narodila Luisa.
Vyprávím často holkám, jak se narodily. Chtějí to slyšet znova a znova. Myslím, že by to měl vědět každý, jak se narodil, ať to bylo jakkoli.
Šestiletá Eliška se ptá, proč se musí za takovým porodem někam cestovat. A z koupelny na mě volá tříletá Luisa a třímá v ruce hračku: „Mami, může se ve vodě narodit i medvěd?“ Přála bych sobě i vám, aby vyprávět příběh o porodu do vody bylo normální - a to nejen ve velkoměstě na srazu alternativních intelektuálek, ale i před smíšeným zbožím na návsi pohraniční vesnice.

 

 

Lucie Suchochlebová Ryntová (37) po studiích na Filosofické fakultě UK pobývala studijně a pracovně v zahraničí. Poté působila v několika nezis­kových organizacích (Nadace Open Society Fund Praha, Multikulturní centrum Praha) a byla lektorkou kursů zážitkové pedagogiky a týmové spolupráce (Prázdninová škola Lipnice, Outward Bound). Je spoluzakladatelkou sdružení Aperio, kde se v současnosti podílí na tvorbě časopisu a mezinárodních projektech. Se svým mužem a dcerami Eliškou (7) a Luisou (4) žije v Praze. Mnoho času tráví na Šumavě, v kraji kořenů svého rodu. Se svou rodinou opravují bývalou hospodu, chovají včely a přispívají k činnosti Spolku za obnovu a rozvoj Platoře.

 

Zdroj:
kniha PORODNÍ PŘÍBĚHY - RODÍME SE JEDNOU (vyšla na konci roku 2006) - www.aperio.cz

Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Dracek_250x250_2022_2

POMOC TĚHOTNÝM ŽENÁM A ŽENÁM KRÁTCE PO PORODU Z UKRAJINY (V BRNĚ)

Jste těhotná? Nebo jste nedávno porodila? Ви вагітнa? Чи недавно народили?

JAK PROŽÍT ŠESTINEDĚLÍ V POHODĚ

Období počátků mateřství bývá obecně společností vnímáno jako jedno z nejkrásnějších v životě ženy. Někdy se ovšem dostatečně nezdůrazňuje, že se vždy jedná o náročný životní úsek. I když porod proběhl dobře, maminky se mohou zpočátku cítit zaskočeny tolika změnami a nároky novorozeného miminka. To na začátku potřebuje fyzický kontakt s matkou prakticky dvacet čtyři hodiny denně, aby se dobře rozeběhlo kojení, dítě bylo spokojené a mohlo se ideálně vyvíjet. Období šestinedělí je zároveň také velmi důležité pro samotnou matku. Potřebuje hodně odpočívat a nabírat síly na další měsíce a roky mateřství.

NE KAŽDÁ ŽENA CHCE PORODIT DOMA, ALE VĚTŠINA ŽEN POTŘEBUJE SVOJI PORODNÍ ASISTENTKU!

České zdravotnictví se rádo chlubí svými úspěchy v oblasti porodnictví a neonatologie, zejména jednou z nejnižších úmrtností novorozenců. O čem se ale mluví podstatně méně, je (ne)svoboda matek v porodnicích, množství rutinních, ale často zbytečných invazivních lékařských zákroků a separace dítěte, či nemožnost rodit v porodním domě či doma se zajištěnou péčí, za což leží odpovědnost výhradně na státu. Země, které nabízejí daleko pestřejší systém péče během porodu, přitom mají statistické výsledky srovnatelné, některé dokonce i lepší, například severské státy.

JAK CVIČIT V TĚHOTENSTVÍ? DOBRÁ JE GRAVIDJÓGA

Těhotenství není nemoc a rození dětí je pro ženu přirozeným údělem. Nejlepší pohybová aktivita v těhotenství je GRAVIDJÓGA.

KDYŽ UŽ TO PO PORODU NENÍ TAM DOLE JAKO DŘÍV

Depilace intimních partií je dnes samozřejmostí. Zřejmě i proto ženy začaly řešit, jak vypadají na intimních místech. Nejmodernější metoda rejuvenace ženského vnějšího genitálu přístrojem ProtégeIntima a laserové ošetření g-set přináší bezbolestné řešení – vyhladí pokožku, srovná asymetrie, stáhne povolenou pochvu po porodu a poradí si i s inkontinencí.

JAK POZNÁM, ŽE JSEM TĚHOTNÁ?

Pro potvrzení těhotenství už dnes stačí zajít do lékárny a koupit si kvalitní těhotenský test. Tušíte od kdy se těhotenské testy využívají a jak fungují? Věděli jste, že už si můžete koupit i krevní těhotenský test, který umožňuje rychlou a přesnou diagnostiku v klidu domova?

DOPŘEJTE SVÝM DĚTEM KOSMICKÝ KOMFORT

Která z nás by si nepřála, aby se naše miminko cítilo jako v bavlnce? A to bez ohledu na to, jaké panuje počasí, zda chodíme pěšky nebo jezdíme převážně autem, zda trávíme většinu času ve městě nebo v přírodě. A určitě by se nejedné z nás ulevilo, kdybychom mohly tuto starost úplně pustit z hlavy a mít jistotu, že je dětem prostě krásně, a jen si užívat společné chvíle.

DĚTI A CHEMIE K SOBĚ NEPATŘÍ!

Zodpovědným rodičům nejspíš není třeba vysvětlovat, jaké riziko představuje pro jejich děti chemie, běžně používaná v domácnosti. Možná ale spousta z nás netuší, že se škodlivými látkami mohou děti přijít do styku také nošením některého oblečení a užíváním hygienických potřeb či kosmetiky. Je potřeba si uvědomit, že i malé množství může při dlouhodobém působení nadělat velké škody na zdraví celé vaší rodiny. Pro ty, kteří nechtějí nic riskovat, jsme dali dohromady několik tipů, jak se obejít bez chemie.

Jako maminčino pohlazení Bupi Baby mycí pěna – dotek přírody pro vaše děťátko

Pokud jste si právě přinesli z porodnice domů malinkatý vrnící uzlíček, je vám naprosto jasné, že pro své miminko potřebujete jen to nejlepší, nejněžnější a nejzdravější. A nejen pro novorozence je určená jemná a maximálně šetrná Bupi BABY mycí pěna s vysokým obsahem přírodních složek, ocení ji také všichni alergici a lidé s citlivou pokožkou.

KLIDNÉ MATEŘSTVÍ? UŽÍVEJTE SI HO I VY!

Trápíte se tím, že vaše miminko nespí a je neklidné? Hledáte odpověď na otázku, zda je skutečně v bezpečí a zda pro něj děláte to nejlepší? Těšila jste se na mateřskou dovolenou, ale trápí vás jen stres a obavy?

NOSTE SVÉ DĚTI POHODLNĚ

Rádi bychom vám představili babynosítka značky Tula. Nosítko je praktickým pomocníkem maminek a tatínků. Oceníte jej jak při běžných domácích činnostech jako je uklízení, vaření – kdy se děti „pletou pod nohy“ a nebo chtějí nosit či vidět, co právě maminka vaří.

CHCI SVŮJ POROD!

Online formulář, kterým oslovíte odpovědné úřady a politiky. Cílem iniciativy Chci svůj porod je umožnit především ženám, maminkám, budoucím maminkám a nejen jim oslovit odpovědné úřady a politiky, sdělit jim svůj názor, své potřeby a zkušenosti a požadovat od nich, aby se současnou neuspokojivou situací v péči o těhotné a rodičky a systematickým porušováním jejich práv a práv jejich dětí důkladně zabývaly. Cílem této iniciativy není propagovat porody doma, ale prosazovat právo ženy zvolit si svobodně místo porodu i poskytovanou zdravotní péči.

POMOC PŘI PLOCHÝCH ČI VPÁČENÝCH BRADAVKÁCH - AVENT NIPLETTE

Niplette je revoluční vynález...je jednoduchý, bezbolestný a může být použit ženou v každém věku

O AVENTU

AVENT je jediný speciálně navržený program pro krmení, aby pro vás a vaše dítě byl co nejjednodušší...

Asekol_cervene_k_200x600px__03
V děloze světa, Markéta Kotková - malířka intuitivních obrazů, tel.: 724 341 359