!UPOZORNĚNÍ! Z KAPACITNÍCH DŮVODŮ PŘIJÍMÁME DOTAZY JEN V OMEZENÉ MÍŘE, REDAKCE SI VYHRAZUJE PRÁVO DOTAZY KE ZPRACOVÁNÍ ODPOVĚDI VYBÍRAT, a to zejména takové, jejichž téma zatím nebylo zodpovězeno a mohou být užitečné jako modelové situace pro další tazatele. ZASLÁNÍM DOTAZU UDĚLUJE TAZATEL SOUHLAS S ANONYMNÍM ZVEŘEJNĚNÍM SVÉHO DOTAZU I ODPOVĚDI. Mnoho informací můžete najít v již zodpovězených dotazech! UPOZORŇUJEME, ŽE V RÁMCI INTERNETOVÉ PRÁVNÍ PORADNY JE MOŽNÉ POSKYTNOUT POUZE OBECNÉ INFORMACE, JEJICHŽ POUŽITÍ JE VE VAŠÍ ZODPOVĚDNOSTI. KONKRÉTNÍ POSTUP JE NUTNÉ KONZULTOVAT VŽDY INDIVIDUÁLNĚ S ADVOKÁTEM ČI JINÝM ODBORNÍKEM. V oblasti dávek je možné odpovídat pouze na dotazy obecnějšího charakteru. S konkrétními dotazy (nároky, výpočty) se prosím obracejte přímo na kompetentní úřady v místě vašeho bydliště. Děkujeme za pochopení.
DOTAZ Z PORADNY - Jsem onkologický pacient (rakovina prsu), toho času po operaci a čekají mě ozařování. Po zjištění mé diagnozy mi obvodní lékař psal žádost o neomezené vycházky k posudkovému lékaři. Ten žádost opakovaně zamítá bez odůvodnění i když byly doporučeny důrazně i mým onkologem. Jsem hodně psychicky špatná. Přátelé mě zvou na výlety, abych přišla na jiné myšlenky a nabrala sílu na léčbu, bohužel nemohu. Žiji ve stresu. Má právo posudkový lékař takto omezit vycházky?
DOTAZ Z PORADNY - Mám jako matka právo vzít patnáctiletého syna z dětské psychiatrické nemocnice domů, pokud by se mi nezdála léčba už pro něj dobrá?
DOTAZ Z PORADNY - Jsem těhotná a můj gynekolog mi prý nemůže dát neomezené vycházku kvůli sociálce a novým omezením. Mám problémy, neboť mám nevolnosti, které se bohužel neřídí vycházkami, které mám na 4 hodiny denně a místo, abych si ulevila procházkou venku v době, kdy to opravdu potřebuji, jsem doma zavřená.
DOTAZ Z PORADNY - Zajímalo by mě, jak to, že budu platit 40,- Kč v nemocnici, když půjdu jako doprovod s dcerkou, která má již 6 let a má 1.stupeň postižení. Je to pravda nebo není to pravda? Jak a kde jsou stanoveny tyto platby?
DOTAZ Z PORADNY - Nevím co mám dělat, když mi na gynekologické klinice odmítají upravit vycházky v pracovní neschopnosti. Všichni lékaři kliniky dávají vycházky na max. 4 hod denně, chtěla jsem prodloužení této doby a bylo mi odpovězeno, že to není v kompetenci lékaře, ale lékařky, která chodí posuzovat neschopnosti. Ta mi vysvětlila, že nemám nárok na neomezené či delší vycházky než 6 hod denně...
DOTAZ Z PORADNY - Jsem těhotná a kvůli dřívějším zdravotním problémům - spontánní potrat a zhoršená imunita v těhotenství - mě můj gynekolog nechal od začátku současného těhotenství v pracovní neschopnosti. Vycházky mám vymezené od 14 do 18 hodin. Protože mám problémy se zády a musím denně cvičit, našla jsem si cvičení pro těhotné. Přece jen bych v tomto období chtěla cvičit pod odborným dohledem. Než se ale přihlásím, chtěla bych se zeptat, jestli musím na cvičení docházet pouze v době vycházky, nebo, pokud mi cvičení gynekolog povolí, můžu toto navštěvovat v dobu mimo vycházky? S těmi termíny je to totiž poněkud obtížné. V podstatě se do žádného netrefím, aniž bych nepřekročila povolené vycházky.
DOTAZ Z PORADNY - Chtěla bych se zeptat na neschopenku v těhotenství. V neschopnosti jsem od března z důvodu práce na ARO jako anesteziologická sestra, v květnu jsem se vdávala. Dnes jsem si byla pro lístek na peníze (nemocenskou) a chtěla jsem ho vypsat už na nové jméno. Sestřička v těhotenské poradně mě ale zarazila tím, že když jsem v neschopnosti, tak jsem prý nesvéprávná k právním úkonům a nesměla bych se správně vdávat, jinak může být sňatek anulován, nebo že bych nesměla ani řídit auto, atd. Tím, že mám neschopenku vystavenou z důvodu práce na ARO, mohou být veškeré mé právní úkony napadnutelné. Ještě bych to chápala u neschopenky bez vycházek nebo s omezenou dobou vycházek. Přijde mi to divné, ještě jsem o tom nikde neslyšela.
DOTAZ Z PORADNY - Jsem po operaci žaludku (žaludeční kýla - neschopnost 3 měsíce). V průběhu delšího ležení v nemocnici jsem si zablokovala páteř - následovala rehabilitace, injekce, léčba. Po skončení podpůrčí doby jsem si požádala OSSZ o vyplácení nemocenských dávek - podpůrčí dobu, protože následovala další gynekologická operace. Posudková komise si mne pozvala na jednání OSSZ a tam mi byla ihned lékařkou ukončena pracovní neschopnost. Když jsem přišla k mému lékaři hrozně se divil, jak mi mohli sebrat a ukončit pracovní neschopnost, že tuto neschopnost ukončuje ošetřující lékař, prý OSSZ mu může i toto nařidit, ale ne před komisí mi odebrat neschopenku a hned ukončit. Byla jsem bez finančních prostředků cca 2,5 měsíce, protože jsem nárok na další marodění neměla. Prosím, poraďte co v takovém případě dělat, když jsem nesouhlasila s ukončením pracovní neschopnosti, odvolala jsem se ke KSSZ, ale tam potvrdili výrok OSSZ.
DOTAZ Z PORADNY - Od 1.9.2009 jsem na mateřské dovolené (pobírám PPM), termín porodu mám 27.10.2009. Chtěla bych si změnit pojišťovnu, a sice z VZP na OZP. Jsem OSVČ a stát bude za mne platit zálohy už od září dál. Zajímá mě, jestli to jde (nebo si s tím udělám dodatečné problémy) a kde všude musím tu změnu nahlásit?
DOTAZ Z PORADNY - Máme styk o syna upravený soudem. Synovi je 12 měsíců. Otec má syna o víkendech od 12 - 17 hodin. V tuto dobu většinou spí. Toto máme ustanovené půl roku. Vynucuje si, abych syna budila, i když je nemocný a předávala mu ho. Nemocný byl 2x. Proto se ptám: Má syn právo na to, aby když je nemocný, zůstal doma? Má ošetřující lékařka syna povinnost psát mi pro otce potvrzení, že je nemocný? Sama lékařka říká, že tuto povinnost nemá. Má otec dítěte právo si ověřovat, že skutečně syn nemocný je? Má lékař povinnost sdělit po telefonu diagnózu dítěte? Když není syn nemocný, v době předání většinou spí. Musím ho budit i za cenu, že se pak malý rozčiluje, tluče do mě pěstičkami ap. a když vím, že ho otec přes odpoledne znova usnout nenechá? Jak mohu postupovat v naší záležitosti, když mi syna předává hladového, žíznivého a unaveného? Myslím si, že tyto situace nejsou zcela v zájmu syna. Styku ale nebráním a do budoucna bránit nechci, jen chci zkrátit dobu styku, aby se otec nemusel zabývat krmením a spaním. Mám šanci pozměnit znění rozsudku v novém řízení?
DOTAZ Z PORADNY - Od 2.7. jsem na PN z důvodu rizikového těhotenství. Chtěla jsem se zeptat, jak je to s vycházkami, neb můj gynekolog mi tvrdí, že mám nárok pouze na 4 hodiny denně, přitom od známých vím, že ony dostaly bez problémů neomezené vycházky u svého ošetřujícího gynekologa. Tak jsem se chtěla zeptat, zda lékař může napsat celodenní vycházky nebo ne.
DOTAZ Z PORADNY - Nepřijde mi správné, že jsou v Praze matky nuceny se registrovat v porodnici už na začátku těhotenství, kdy ještě často nemají vůbec představu, kde chtějí rodit. Je tato nutnost registrace oprávněná?
DOTAZ Z PORADNY - Chtěli jsme zajistit péči pediatra pro naše dítě po ambulantním porodu. Dozvěděli jsme se ale, že nesmí přijímat do péče dítě mladší 72 hodin. Je to pravda? Jak je to po právní stránce?
DOTAZ Z PORADNY - Chtěla bych se zeptat na možnost změny pobytu v pracovní neschopnosti. Bydlíme v paneláku a sousedé nás informovali, že za 14 dnů začnou rekonstruovat byt a první týden rekonstrukce budou dělat nejhrubší a nejhlučnější práce. Vzhledem k tomu, že nemám volný režim, ale stanovené vycházky, rozhodla jsem se, že bych tento inkriminovaný nejhlučnější týden strávila na Moravě u rodičů. Požádala jsem gynekologa o změnu pobytu v neschopnosti a ten mi sdělil, že to nemůže udělat, odkazoval se na posudkového lékaře. Toto vyjádření lékaře se mi nelíbí, připadá mi velmi omezující. Prosím, jaká mám jako pacient práva? Jakým způsobem může do způsobu léčení v pracovní neschopnosti zasahovat posudkový lékař? Prosím o odkazy na příslušné zákony, vyhlášky či nařízení.
DOTAZ Z PORADNY - Jsem studentka 2.ročníku VŠ, své těhotenství jsem zjistila až v 5. měsíci (termín mám v polovině března) a nejen kvůli tomu, ale i z dalších důvodů, jsem se rozhodla pro možnost anonymního porodu. Nejsem si ale jistá tím, co všechno mám udělat, jaké dokumenty sepsat a kde, aby to bylo po právní stránce v pořádku a také nemám představu o tom, jak to bude probíhat v nemocnici, kdy mám vlastně nastoupit, co si vzít s sebou apod.
Samozřejmě to myslíme v dobrém :-) Nemá moc kamarády? Navazuje hůř vztahy? Těžko vychází s okolím? Je pořád na mobilu nebo pc? Škola je problém? Nechce se mu do práce? Něčím se trápí, něco se mu nedaří, nezvládá? V něčem lítá? Přemýšlíte co s ním, jak mu pomoct? Darujte mu vstupenku na KDYŽ CHCEŠ, TAK TO DOKÁŽEŠ! ON-LINE (s RADKEM BANGOU). Mimořádná možnost již tuto sobotu od 16.00 hod.
Chcete mít přehled o svých dětech, ale současně je nechcete ztrapňovat před kamarády častými telefonáty nebo SMS zprávami? Jste jako na trní, když přijdou domů až o hodinu později, než bylo původně domluveno – a vymlouvají se, že se vybila baterie mobilu nebo že zvonění nebylo slyšet dost hlasitě? Přesně pro vás je tu efektivní řešení, které bude děti bavit a nabídne i pestrou paletu doplňkových funkcí. O co tedy přesně jde?
Poskytuje právní poradenství zejména v oblasti NEMOVITOSTÍ (převody bytů, domů, pozemků, zřizování věcných břemen, zástavních práv, řešení podílového spoluvlastnictví atd.) a RODINNÉHO PRÁVA (rozvodové řízení, úprava péče o nezletilé děti, úprava vyživovací povinnosti, vymáhání dlužného výživného, spory o určení otcovství).
Dnes bychom asi těžko našli dítě, které nechce mobil. Pokud tedy hledáte praktický a užitečný dárek, který udělá dítěti i radost, nový telefon je určitě dobrá volba. Jaký mobil ale vybrat? Inspirujte se tipy na telefony pro děti každého věku. Všechny uvedené modely jsou aktuálně dostupné v síti prodejen Mobil Pohotovost. Můžete tu nejen koupit nový mobil, ale i prodat starý, takže docílíte unikátní ceny.
Mnoho finančních problémů si dlužníci způsobí sami tím, že si půjčují bez rozmyslu. Další komplikací je nízká finanční gramotnost a nedostatečné využívání informačních článků specializujících se na oblast půjček. Nejenom tyto informace, ale i další důležité souvislosti vám prozradí Petr z Bezvamoney.cz.
„Nepřejídat se, a když už si zahřešit, tak něčím opravdu kvalitním.“ Poznáváte se v tomto novoročním předsevzetí? Začněte nový rok zdravě a dejte si záležet na tom, co vy i vaše rodina jíte.
Přesvědčení, že senioři, kteří se o sebe nejsou schopni naplno sami postarat, patří do ústavů, je už naštěstí na ústupu. Příbuzní se snaží stále více, aby staří lidé mohli co nejdéle zůstat v domácím prostředí. Toto rozhodnutí s sebou však nese spoustu překážek.
Spánkem stráví každý z nás asi 24 let, což odpovídá zhruba třetině našeho života. Kvalitní a dostatečný spánek tvoří nezbytnou podmínku zdraví, a to jak fyzického, tak duševního. Ovlivňuje funkci mozku i hladinu hormonů, které se podílí na chuti k jídlu a soustředění, snižuje pravděpodobnost depresí i sebevražedných sklonů. Dospělý člověk potřebuje v průměru osm hodin, u dětí a teenagerů však regenerace trvá delší dobu.
Po každém umytí vlasů vám jich vypadnou cca tři stovky. Zdá se vám to mnoho? Není potřeba se zneklidňovat – zdravý člověk má na hlavě kolem sto tisíc vlasů! Co ale dělat, pokud zjistíte, že vám vlasy ubývají rychlejším tempem než by měly?
Jezdíte běžně na dovolenou pod stan a nejste si jisti, jestli to zvládnete i s dítětem? Rozhodli jste se nově zažít trochu dobrodružství, vyrazit s nejmladším členem rodiny někam do kempu a hledáte vhodný model stanu? Otestovali jsme ho za vás. Stany COLEMAN® Blackout Bedroom® na rodiny s dětmi myslí.
Děti používají digitální technologie a internet čím dál častěji už od útlého věku. V České republice v současnosti téměř každé dítě od určitého věku používá zařízení, které je připojeno k internetu. Rodiče se tak musí vypořádat s novými situacemi, které spadají do takzvaného „digitálního rodičovství“. Rodiče by měli zvážit, jaká pozitiva a negativa s sebou přináší digitální zařízení v rukou dětí, především pak kolik času s nimi mají trávit, jak je kontrolovat a jak zajistit jejich internetovou bezpečnost.
Dotaz: V současnosti zařizujeme dětský pokojík. Starší dceři bude sedm let, a tak bychom jí rádi pořídili vhodné sezení, kde si bude psát úkoly, malovat si a věnovat se dalším činnostem. Můžete nám poradit, kde bychom sehnali pracovní židli, která jí zajistí zdravé sezení a zároveň s ní nějaký ten rok poroste? Ludmila Márová, Jihlava
Upéct tohle výborné cukroví vůbec není lehké, a tak jsem se rozhodla absolvovat další kurz v rámci Gourmet Academy MAKRONKY S EDITOU. Kurzy s Editou Paulusovou se mi líbí čím dál víc, Edita je neskutečná profesionálka a zároveň se vůbec nestydí přiznat, že někdy něco zkrátka nevyjde i jí. Makronky jsou totiž zapeklitým dezertem i pro zkušené cukrářky. Konečný výsledek může ovlivnit takřka cokoli – typ mandlové mouky, vajíčka, vlhkost vzduchu, místo kde makronky schnou, atd. Nám se ale povedly!