Animace-eon

články

Zobrazeno 1 - 15 z 25
  • 1
  • 2
Řadit podle času vložení | abecedy

SOCIÁLNÍ SLUŽBY A DÁVKY PRO OSOBY SE ZDRAVOTNÍM POSTIŽENÍM

Ministerstvo práce a sociálních věcí chce usnadnit lidem se specifickými potřebami orientaci v sociálním systému. Proto připravilo Příručku pro osoby se zdravotním postižením v roce 2014. V publikaci čtenáři najdou kromě dále uvedených informací, týkajících se sociálních služeb a dávek, také informace o trhu práce nebo o pomoci při hledání pracovního uplatnění či další praktické rady a tipy v sociální oblasti.

MPSV

ZMĚNY V DÁVKÁCH A PRO OZP V ROCE 2014

Dne 1. ledna 2014 vejde v účinnost nový občanský zákoník (NOZ). Změny se dotknou například vlastníků a nájemců bytů, osob se zdravotním postižením (OZP) nebo třeba sociálních služeb.

ÚP ČR

PŘÍSPĚVEK NA MOBILITU

Upřesnění informací, které se objevily v některých médiích.

Táňa Švrčková, MPSV

ZMĚNY V ČERPÁNÍ RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU OD 1. 1. 2012

Od ledna 2012 můžou rodiče pružně volit délku pobírání rodičovského příspěvku a jeho výši podle aktuální situace rodiny. Celkem mohou vyčerpat až 220 000 Kč a nejdéle mohou příspěvek čerpat do 4 let věku dítěte.

MPSV

ZMĚNY VE VYPLÁCENÍ PORODNÉHO, RODIČOVSKÉHO PŘÍSPĚVKU A DALŠÍCH DÁVEK OD ROKU 2011?

Vláda ve středu 23.9.2010 schválila úsporná opatření, která mají výrazně ovlivnit zejména porodné, nemocenské a sociální příplatek, ale také rodičovský příspěvek. Poslanecká sněmovna v úterý 2.11.2010 schválila balíček úspor v sociální oblasti. V pátek 12.11. balíček schválili senátoři. Aby změny vstoupily v platnost, musí je ještě podepsat prezident. Pokud to stihne včas, budou tato opatření platit od roku 2011.

kolektiv autorů

Pobírání rodičovského příspěvku a porodného rodičem žijícím v cizině

Osoby, jejichž příslušnost k právním předpisům České republiky je založena na trvalém pobytu, pokud se zároveň nejedná o osoby kryté přímo aplikovatelnými právními předpisy ES (nařízení 1408/71, nařízení 859//2003,nařízení 883/2004 - platné od 1.května 2010, nařízení 1612/2008), mají při splnění podmínek nárok na dávky státní sociální podpory, tedy i rodičovský příspěvek a porodné, bez ohledu na to, kde žijí. § 60 zákona o státní sociální podpoře však stanoví, že dávky se do ciziny nevyplácejí.

Štěpánka Filipová, MPSV

PŘÍSPĚVEK NA BYDLENÍ - ZMĚNY OD LEDNA 2010

Až o stovky korun se od nového roku u řady příjemců zvýšil příspěvek na bydlení. Touto dávkou státní sociální podpory Ministerstvo práce a sociálních věcí přispívá na krytí nákladů spojených s bydlením rodin či jednotlivců s nízkými příjmy. O změně rozhodla vláda, když navýšila normativní náklady na bydlení, na jejichž základě se příspěvek vypočítává. Normativní náklady na bydlení v nájemních bytech se v roce 2010 zvýšily zejména v souvislosti s deregulací nájemného oproti předchozímu roku o 15 - 27 %. V bytech družstevních a vlastníků vzrostly o 7 - 8%. Výše příspěvku na bydlení vždy závisí na konkrétní situaci žadatele.

Štěpánka Filipová, MPSV

ÚSPORNÝ BALÍČEK A SOCIÁLNÍ DÁVKY V ROCE 2010

ZMĚNY V GESCI MPSV OD 1.LEDNA 2010. Jak úsporný balíček ovlivní peněžitou pomoc v mateřství, přídavky na děti, ošetřovné a další dávky.

MPSV

JAK SE ZMĚNÍ INVALIDNÍ DŮCHODY OD ROKU 2010

Tři stupně invalidity budou existovat od 1. ledna 2010. Zavádí je zákon č. 306/2008 Sb., který novelizuje současný zákon o důchodovém pojištění č. 155/1995 Sb. To vše v rámci I. etapy důchodové reformy. Nový právní předpis stanoví, že pojištěnec bude invalidní, jestliže mu kvůli dlouhodobě nepříznivému zdravotnímu stavu poklesne pracovní schopnost nejméně o 35 %. Na míře poklesu bude záviset stupeň invalidity:

Štěpánka Filipová, MPSV

JAK SE ZMĚNÍ PŘÍDAVEK NA DÍTĚ

Přídavek na dítě se zpětně zvýší. A to od 1. července 2009. Rozhodla o tom Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky, když v září přehlasovala veto prezidenta republiky a přijala zákon č. 326/2009 Sb., o podpoře hospodářského růstu a sociální stability.

MPSV

KDO JE TO DENNÍ MATKA / OTEC?

Denní matka/otec je překlad z německého Tagesmutter/Vater. V Rakousku těchto denních matek/otců pracuje přes pět tisíc a hlídá 20 tis. dětí. V naší zemi tato služba zatím existuje pouze na dobrovolné bázi a tzv. „na černo“. Ministerstvo práce a sociálních věcí připravuje změnu.

Mgr. Radomíra Keršnerová

Pět dní v měsíci a čtyři hodiny denně

V zákoně o státní sociální podpoře (402/2001 Sb.) se mimo jiné hovoří o tom, za jakých podmínek má rodič nárok na rodičovský příspěvek. V §30 se lze dočíst, že rodič může umístit své dítě mladší tří let do jeslí nebo školky na pět dní v měsíci nebo dítě od tří do čtyř let na čtyři hodiny denně, aniž by o své peníze přišel. Zdá se, že zákonodárci pamatují na to, aby měl rodič nějaký čas na přivýdělek a blahosklonně rodičům přidělili pár hodin na práci od státu. Je tomu ale skutečně tak? Je vůbec tato zákonná úprava k něčemu dobrá?

Michaela Švábová

RODIČOVSKOU SE VYPLATÍ PLÁNOVAT

PŘEHLED ZMĚN PODLE JEDNOTLIVÝCH TYPŮ RODIN A SITUACÍ. Je načase zbystřit: od ledna 2008 se změní většina sociálních dávek. Převrat čeká zejména rodiče, kteří jsou doma s malými dětmi. A novinky se přitom týkají úplně všech dětí, tedy i těch narozených, na které už rodiče příspěvky dostávají.

Pavla Kubálková

QUO VADIS, ČESKÁ MATKO?

Od ledna 2008 vstupují v platnost nová pravidla rodičovské dovolené. Je to paradox: Češky mají natolik rády svoji kariéru, že kvůli ní odkládají děti. A svoje děti mají pak natolik rády, že kvůli nim odkládají kariéru. V obém jsme evropskou raritou.

Radka Smejkalová

INFORMACE PRO RODIČE, KTEŘÍ DNES POBÍRAJÍ RODIČOVSKÉ PŘÍSPĚVKY

S účinností od 1. ledna 2008 se mění výše a způsob čerpání rodičovského příspěvku. Nárok na rodičovský příspěvek v dosavadní podobě k 31. 12. 2007 ze zákona zaniká. Pokud rodič, který v současné době rodičovský příspěvek pobírá, jej chce pobírat i nadále od 1. ledna 2008, musí si o něj znovu požádat. Důvodem nové žádosti je doložení nových skutečností, které doposud nebyly třeba.

MPSV
Zobrazeno 1 - 15 z 25
  • 1
  • 2
Radek_banga_-_v_prodeji_250x250
Banner_flexikurz